Review : Hande (TR) | ILA French Language School in France
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Review : Hande (Turkey)

  • Back to list
  • Previous
  • Next
Hande from Turkey - April 25, 2018 Stay : 3 weeks - Course start : April 2018 Course : Standard French Course Accommodation : Homestay
Summary of your stay

Montpellier ILA’da 3 haftalık Standart kurs aldım. ILA’yı seçtim çünkü fiyatlar çok cazipti ve sınıflarda maksimum 10 kişi bulunuyor, ama çoğu zaman sınıfta 7 öğrenciydik. Fransızcamda gösterdiğim gelişmeden mutluyum. Öğretmenler gerçekten Fransızcayı hızlı öğrenmeniz için yardım ediyorlar. Evlerinde kaldığım aile gerçekten iyi ve misafirperver bir aileydi, onlarla çok güzel bir zaman geçirdim.
Montpellier harika bir şehir, etkinlikler ve eğlence dolu bir şehir. Şehrin tarihi merkezinde bulunan sayısız barlarda yerel öğrencilerle tanışmak kolay oluyor. Yabancılarla konuşmak için çok açık görüşlüler. Dünyanın farklı yerlerinden gelen diğer çok sayıda öğrenciyle arkadaş oldum. Harika bir zaman geçirdim ve Montpellier’den ayrılmak istemiyorum.

Accommodation in Montpellier with ILA

ILA offers you high quality accommodations for French language immersion programs in Montpellier, South of France! Please choose your accommodation!

Homestay

Our French language school in Montpellier provides you with excellent, carefully selected host families for your French language course in France!

Find out more
Price from 130 € / week

Student residence

Meet many people from around the world during French language immersion stays in France. Learn French and enjoy our comfortable student residences!

Find out more
Price from 154 € / week

Aparthotel

Our French language school in Montpellier offers this quality accommodation for your residential French language course in Montpellier. Enjoy learning French!

Find out more
Price from 130 € / week

Room at the University Campus

Our French language school in Montpellier offers this independent, budget accommodation for residential French language immersion stays in France.

Find out more
Price from 150 € / week