Review : Taavi (TR) | ILA French Language School in France
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Review : Taavi (Turkey)

  • Back to list
  • Previous
  • Next
Taavi from Turkey - July 26, 2018 Stay : 12 weeks - Course start : April 2018 Course : French University Preparation Course Accommodation : Student residence
Summary of your stay

Fransız üniversitesinde okumak istediğim için ILA’da üç aylık bir DELF B2 hazırlık kursu aldım. Geldiğimde Fransızca seviyem çok zayıftı ama artık çok iyi konuşuyorum. Kaldığım süre içerisinde Fransız üniversitesine girmeme olanak veren DELF B2 sınavını geçtim. Yine ILA’da diğer İLA öğrencileriyle tanışmak ve eğlenmek için harika bir yer olan öğrenci yurdunu da çok sevdim.
ILA’yı DELF B2 kursu için gerçekten tavsiye ederim. Fransa’da seyahat eden birisi olarak Montpellier’in Fransızca öğrenmek için en iyi yer olduğunu söyleyebilirim zira insanlar cana yakın ve hemen hemen her zaman güneşli bir havası var. Üniversite şehri olarak Montpellier diğer Fransız şehirlerinden daha ucuz.

Accommodation in Montpellier with ILA

ILA offers you high quality accommodations for French language immersion programs in Montpellier, South of France! Please choose your accommodation!

Homestay

Our French language school in Montpellier provides you with excellent, carefully selected host families for your French language course in France!

Find out more
Price from 130 € / week

Student residence

Meet many people from around the world during French language immersion stays in France. Learn French and enjoy our comfortable student residences!

Find out more
Price from 154 € / week

Aparthotel

Our French language school in Montpellier offers this quality accommodation for your residential French language course in Montpellier. Enjoy learning French!

Find out more
Price from 130 € / week

Room at the University Campus

Our French language school in Montpellier offers this independent, budget accommodation for residential French language immersion stays in France.

Find out more
Price from 150 € / week